Otočisko a skatepark

Viacerí sa ma pýtate, kedy bude a prečo ešte nie je otvorené otočisko autobusov, hoci sa na ňom žiadne stavebné práce nevykonávajú. Podľa zmluvy so stavebníkom malo byť odovzdané 30.6.2022.

Od vedenia MČ som sa toho veľa nedozvedel. Asi len to, čo všetci, a teda, že BVS vymenilo starú rúru za novú a tým pádom sa tam v budúcnosti nebude musieť kopať. Super správa, ale prečo čakáme s odovzdaním diela tak dlho? Rusovčania novú zastávku nemôžu využívať a stále vystupujú na asfaltovej ploche, ktorú úrad nechal zaliať, údajne len na niekoľko dní. Zo zverejnených zmlúv som sa dozvedel, že naša mestská časť, teda jej vedenie, podpísalo dodatok so zhotoviteľom o odklade odovzdania stavby o 70 dní, pre príčiny vzniknuté nie na strane dodávateľa.

Takže to vychádza na september, pred voľbami. Dôvody nie sú uvedené. Fakt ale je, že na stavbe sa dva mesiace nič nedeje, rúra BVS je dávno vymenená. Až nateraz! Odrazu sa rozkopala novo uložená dlažba a dorábajú tam takzvané pätky pre ukotvenie nových prístreškov a súčasne sa na stavbe naťahujú hadice. Asi pre závlahu zelených plôch.

Je to také slovenské, no ja si na to nikdy nezvyknem. Prečo je problém postupovať podľa projektu, držať sa harmonogramu, prípadne predvídať niektoré skutočnosti. Ako to, že tu určite budú stáť dva nové prístrešky pre MHD.

Ak dodávateľ nestíha termíny, alebo nevie odstrániť nedostatky na stavbe, tak to nie sú nepredvídateľné okolnosti a malo by nastúpiť pokutovanie, ak neodovzdá dielo včas. V opačnom prípade dodávateľ zís- kava výhodu, a to napríklad oproti druhému dodávateľovi v súťaži, ktorý nemohol tušiť, že dostane výhodu 70 dní na odovzdanie a navyše bez pokuty.

Nebyť týchto špekulatívnych postupov, ktoré sú evidentne niekomu jasné ešte pred samotnou súťažou, mohla naša MČ vysúťažiť dodávateľa, ktorý to myslí vážne, stihol by termíny a ako bonus by to bolo aj lacnejšie (keďže náš dodávateľ bol až 3 či 4 v poradí). Áno, je to paradox, ale je to tak.

Skatepark

Tridsiateho júna sa hneď vedľa otočiska udiala dlho očakávaná udalosť. Celý deň a noc sa betónoval skatepark. To z dôvodu, že je dôležité, aby bol betón vyliaty naraz. Pracovali chalani z dodávateľskej firmy, aj naši Rusekáči. Ďakujem im za to. Na druhý deň ráno som sa bol na stavbu ihneď pozrieť a bolo to krásne, jednoliato vyliate. Vyzeralo to presne tak, ako sme si vysnívali a ako to chalani zo Sketonu naprojektovali.

Pozrite si obrázky nášho projektu a zábery súčasnej reality. Myslím, že skatepark sa naozaj vydaril.

A som rád, že projekt, ktorý sme vypracovali za vlastné náklady a odovzdali MČ, si vedenie MČ osvojilo. Chýbajú síce drobnosti, ako je oplotenie, atď., ale som rád, že sa to stihlo a ľudia si môžu z športovať ešte cez prázdniny. Mrzí ma, že naše vedenie odkladalo realizáciu niekoľko rokov, a tým sa tento projekt až štvornásobne predražil, ale to je za nami. Už to nikto nezmení. Ostáva nám len tešiť sa spolu s našimi deťmi a tínedžermi.

Prejsť na začiatok