Hurá, máme schválený rozpočet…

V predchádzajúcom čísle som písal o rozpočte, ktorý bol plánovaný ako mínusový, s obrovskými výdavkami. Starostke sme poslali pripomienky k rozpočtu, aby sa neminuli takmer všetky ušetrené prostriedky za jediný rok a peniaze sa ušetrili aj na ďalšie ťažšie roky. To preto, lebo nikdy nevieme, čo nás čaká.

Chceme zabrániť tomu, aby sa nezopakovalo to, čo v predchádzajúcich rokoch, a teda, že sa peniaze minú na klimatizáciu, výmenu nábytkov či nové koberce na úrade. Výhovorka, že úradníci si po desiatkach rokov zaslúžili nový nábytok, koberce a klimatizáciu, neobstojí. Veď pôvodní zamestnanci úradu by sa dali spočítať na prstoch jednej ruky. Všetci ostatní, vrátane vedenia MČ, sú noví ľudia.

Úrad si väčšinu našich pripomienok osvojil a rozpočet prerobil. Ten sa stal dokonca prebytkový. Tak, ako to má byť. Z rozpočtových plánov starostky sa vyhodili kachličky na úrad, ďalšie koberce a ostatné nepotrebné veci ako územný plán, nákup všeobecného vybavenia, rekonštrukcia MÚ. Bola tiež znížená položka bežného rozpočtu – Údržba zelene – o refakturáciu Ruseka z finančnej náhrady zelene.

Nepotrebujeme šetriť viac?

Niektoré výdavky odmietol úrad akceptovať, a tak sme pripravili návrh uznesenia na zastupiteľstvo, kde sme tieto položky chceli prebrať a po dohode z rozpočtu vyhodiť. Takýto návrh som osobne aj predniesol. Bolo to presne päť položiek. No na moje prekvapenie sa tento zámer šetrenia nestretol s pochopením a poslanci pani starostky sa odmietli čo i len baviť o týchto zmenách rozpočtu pod zámienkou, že nemali čas si vec naštudovať. Rovnako tak ani vedenie obce s kontrolórom. Pritom išlo len o tie zmeny, ktoré sme už predtým všetkým poslali, no nemali sme ich v rozpočte zapracované. Našťastie, niečo sa presadiť podarilo. Poslanci by mali poznať navrhovaný rozpočet a vedieť sa k nemu vyjadriť. Na zastupiteľstve bola starostka, ekonóm aj kontrolór, takže prejsť si spolu pár položiek, nemal byť pre nich problém. Už som si zvykol na to, že pre niektorých poslancov je starostkin návrh svätý a všetko iné je neprijateľné. No prekvapilo ma, že o zmenách sa odmietli baviť aj ekonóm, kontrolór a starostka samotná s argumentom, že zmeny detailne nepoznajú. Hoci som presvedčený o tom, že položky rozpočtu dobre poznajú a mali by vedieť vyargumentovať, prečo sa položka nedá vyškrtnúť.

V minulosti sa bežne takto rozpočet prechádzal položku po položke a rozpočet sa upravoval na základe argumentov pre a proti. Priamo na rokovaní miestneho zastupiteľstva. Po emotívnej debate o politikárčení, neochote niektorých sa čo i len baviť o šetrení, som sa napokon rozhodol návrh stiahnuť. Spolu išlo o cca 50 tisíc eur, ktoré sme mohli ušetriť. Návrh bol napokon prijatý bez tejto zmeny.

No na záver mám aj dobré správy. Po dvoch rokoch sa do rozpočtu konečne dostali i veci pre Rusovčanov. Malo by sa začať s opravovaním ciest, chodníkov, s vybudovaním nového otočiska autobusov a skateparku. Na to všetko sme ako poslanci vyčlenili peniaze.

Prejsť na začiatok