Spia včely v zime?

Keďže sa už nejaký ten piatok aktívne venujeme včelárstvu, ktoré nás nadchlo a ktorého význam je nezastupiteľný, rozhodol som sa, že vás budem pravidelne informovať nielen o tom, čo majú naše rusovské včely nové. Spoločne sa budeme o tomto úžasnom hmyze učiť rôzne zaujímavé fakty, ktoré ste možno netušili.

Žiaden iný hmyz v živote človeka nemá také výnimočné postavenie, ako práve včela medonosná (apis mellifera). Nielenže obohacuje náš stôl sladkým medom a ostatnými produktmi, ale jej význam je pre život človeka na tejto planéte kľúčový. Zima je obdobím, kedy sa mnoho zvierat ukladá na spánok. Inak to nie je ani v prípade včiel. Keď prídu chladné mesiace, veľa včiel a ôs prechádza do hibernácie – zimného spánku zvierat. Potom na jar vyjdú zo svojho zimoviska, aby znovu vybudovali kolóniu, pričom u mnohých druhov včiel dokáže zimu prežiť iba kráľovná.

Včely medonosné

Sú jedným z tých druhov, ktoré zostávajú bdelé po celú zimu. Robia to bez ohľadu na chladné teploty a nedostatok kvetov. Keď teploty klesnú pod 14 °C, zostávajú blízko svojich zásob medu. Neskoro na jeseň alebo na začiatku zimy kráľovná prestane klásť vajíčka. Zimné obdobie prežijú včely v chumáči. Keď nastanú nižšie teploty, stiahnu sa k sebe a vytvoria takzvaný chumáč okolo matky. Veľkosť chumáča závisí od vonkajšej teploty – čím je vonkajšia teplota nižšia, tým je chumáč tesnejší, a teda menší. Akonáhle teploty mierne stúpnu, včielky sa rozostúpia a chumáč sa zväčší. No včielky v chumáči nestoja na jednom mieste. Vo vnútri chumáča je teplo a na jeho povrchu je chladno, takže z povrchu chumáča sa snažia dostať do vnútra, a tie vo vnútri vytlačia na povrch. Takto kolónia včiel počas zimy aktívne pracuje na tom, aby ich úľ zostal v teple a matka bola chránená. Teplota v chumáči zostáva takmer rovnaká, bez ohľadu na výkyvy vonkajších teplôt. Včelstvo udržiava teplotu chumáča na konštantnej úrovni práve jeho sťahovaním a rozťahovaním. Aktivita včiel a spotreba ich zásob je menšia pri nižších teplotách. Energiu potrebnú na výrobu tepla včely čerpajú zo zásob medu.

Zamrznutie im nehrozí

Mierne oteplenie počas slnečných dní na sklonku zimy včely využijú na očistný prelet, ale vonku nevydržia dlho a ani neletia ďaleko. Začiatkom februára začína väčšina včelstiev plodovať, čo znamená, že včely zvýšia teplotu vnútri chumáča a vyhrievajú vajíčka.Vonkajšia teplota môže byť aj hlboko pod bodom mrazu, no včely udržiavajú teplotu vo vnútri chumáča okolo 18 – 25 stupňov Celzia.

Včelia kráľovná – matka, kladie na zimu vajíčka, z ktorých sa liahnu tzv. zimné včely. Sú menšie a prežívajú v zimnom chumáči, v ktorom je asi 10 000 včiel. Dožívajú sa približne 4-9 mesiacov, pričom v sezóne sa včielka dožíva len 5-6 týždňov. Zdravá včelia rodina môže mať okolo 40 000 včiel.

Kalendár včelára

Včely v januári potrebujú pokoj, a to v pravom zmysle slova. Skúsení včelári vravia, že včely si v zime dokážu zakúriť i vyvetrať. Zbytočné vyrušovanie znamená pre včely záťaž, a tak v tomto mesiaci nie sú potrebné žiadne práce s úľom. Úplne stačí občasná kontrola stanovišťa. Dôležitá je kontrola v okolí úľov. Rušivo pre včely môžu pôsobiť niektoré vtáky alebo hlodavce, ale aj napríklad konáre stromov narážajúce do úľov v dôsledku silného vetra. Hrubá snehová pokrývka úľom nevadí. Práve naopak, funguje ako izolácia v čase tuhých mrazov. Úlohou včelára je odstránenie snehu z letáča, nakoľko zamrznutá vrstva snehu na letáči zamedzí prístupu vzduchu do úľa.

A ako si včelár v zime overí, či sa jeho včielkam darí? Stačí tíško popočúvať úľ – napríklad aj fonendoskopom a ak počuť bzučanie, včielky sú v poriadku a žijú. Čo robí včelár počas zimy? Pripravuje sa na novú sezónu, ošetruje prázdne úle, chystá rámiky, stará sa o údržbu včelárskych zariadení.

Očisťovací prelet

Včielky sú veľmi čistotné. Svoj úľ udržujú v maximálnej čistote a vo vnútri sa nevyšpinia. V zime ale vyletieť nemôžu, chlad by ich zabil. Takže včielkam nezostáva nič iné, iba vydržať. Našťastie sú na to pripravené. V brušku majú orgán, ktorý sa volá vykaľovací vačok. A v ňom sa držia všetky odpadové látky vznikajúce počas trávenia. Mikroorganizmy v tele včely zabezpečia, aby sa výkaly nerozkladali a včielku nezabili. Len čo je to aspoň trošku možné, včely vylietavajú z úľa, aby sa vyprázdnili. Ak nájde včelár v úli výkaly, je to znamenie, že s včelstvom nie je všetko v poriadku.

Prejsť na začiatok