Včelárska sezóna sa pomaly končí..

Tohtoročná včelárska sezóna patrí podľa odborníkov k najhorším za posledných dvadsať rokov, čo sa množstva medu týka. A my nie sme výnimkou. Aj u nás bolo toho roku medu pomenej. Ale pri včelárstve nejde len o med.

Veľkú radosť a pocit spokojnosti sme mali začiatkom roka po zime, keď nám úspešne prezimovali všetky včelstvá. To nie je pravidlom, a tak sme skoro na jar mohli začať s jarným ošetrovaním včiel, ako aj s prípravou medzistienok a medníkov na med. V priebehu tohto roka sa nám podarilo aj vymeniť tri včelie matky. Všetky boli včelstvami úspešne prijaté, takže sme nimi posilnili slabšie včelstvá, aby sa vedeli lepšie pripraviť na zimu.

Budú aj výrobky z vosku

Upršaný máj nám trochu pokazil plány s medom, ale to asi všetkým včelárom. Našťastie môžeme konštatovať, že nám včely uleteli tentokrát menej často, než v minulom roku. Takže za rojmi sme sa nemuseli naháňať tak často. V septembri nás už čakalo liečenie včiel a stáčanie posledného medu. Samozrejme, zásoby sme nechali aj včelám. V súčasnosti pokračujeme zimným kŕmením a liečením, aby boli na zimu včielky silné a bez problémov ju celú prečkali. Ale naša práca týmto ešte nekončí. Chystáme sa naflaškovať med a aj vyrobiť pár voňavých sviečok z pravého včelieho vosku na Vianoce. Možno sa nám podarí pár z nich dostať aj ku vám, keďže minulý rok bol o ne na Vianočnom trhu Rusovčan, ktorý tento rok, žiaľ, nebudeme môcť pre pandémiu usporiadať, veľký záujem.

Prejsť na začiatok