Keď je včelár lekárom pre svoje včely
Varroa destructor – Klieštik včelí je vonkajší parazitický roztoč, ktorý útočí na včely a živí sa nimi. Ochorenie spôsobené roztočmi sa nazýva varroóza.
Klieštik včelí bol do Európy dovlečený z Ázie nemeckými vedcami zo Včelárskeho výskumného ústavu (Bieneninstitut Oberursel) v roku 1977 za účelom skúmania, odvtedy sa nezadržateľne šíri takmer po celom svete.V Európe sa naša domáca včela tomuto parazitu nevie brániť. Napadnutie včelstiev týmto roztočom je v chovaných včelstvách už tak rozsiahle, že boj proti tomuto sa stal medzi včelármi najdiskutovanejšou témou. Klieštik včelí plod poškodzuje tak, že nasáva hemolymfu včiel a šíri vírusy, ktoré vo včelstvách častokrát mutujú a ohrozujú včely viac ako samotný parazit. Infikované včely sa liahnu poškodené, s deformovanými krídlami, poškodenou nervovou sústavou, osobitne majú výrazne poškodený zrak a čo je ešte nebezpečnejšie, nedokážu vnímať vôňu a chuť. Po niekoľkých hodinách hynú, nakoľko nedokážu dostatočne komunikovať s ostatnými včelami, keďže tie sa riadia najmä pomocou feromónov, teda chemických látok.
Včela je sociálny hmyz a chýbajúci kontakt s ostatnými včelami v úli jej spôsobuje istú smrť. Samozrejme sa táto téma týka aj Rusovských včiel a liečenie včelstva je nevyhnutnou súčasťou práce včelára priebežne počas celého roka. Samozrejme v boji proti tomuto parazitovi si včelár môže pomáhať rôznymi spôsobmi. Od chemického ošetrenia syntetickými chemikáliami a insekticídmi, ktorého hlavnou nevýhodou je riziko kontaminácie medu cez ošetrenia prirodzene sa vyskytujúcimi chemikáliami ako napríklad kyselinou mravčou alebo kyselinou šťavelovou, prípadne éterickými a minerálnymi olejmi až po liečenie včelstva hypertermiou. My sme si vybrali cestu bez chémie – priateľskú k včelám, včelárom a životnému prostrediu, ktorá zaručuje včelie produkty vysokej kvality bez zvyškov po liečivách a tou je práve biotechnický prístup ošetrovania hypertermiou čiže tepelným ošetrením zaviečkovaného plodu.
Ako to funguje?
Základným princípom hypertermie je to, že včelie kukly dokážu tolerovať vyššiu teplotu ako klieštik včelí a že 80% týchto roztočov je ukrytých v štádiu zaviečkovaného plodu. Z tohto dôvodu je dôležité, aby bol práve zaviečkovaný plod vystavený vyššej teplote, ktorá kuklám neublíži, ale pre roztoče je smrteľná. Vďaka tomuto ošetreniu sa roztoče prehrejú natoľko, že je poškodená ich schopnosť ďalej prežiť, čo vedie k úhynu roztočov asi za 20 hodín po tepelnom ošetrení. Máme celoročný koncept ošetrovania, ktorý zahŕňa jarné, letné a jesenné tepelné ošetrenie prístrojom Varroa Controller. Pri týchto troch ošetreniach nemá roztoč žiadnu šancu poškodiť včelstvo a to zostáva zdravé, schopné produkovať kvalitný med – pre nás – pre Rusovce.