Kvitnúca lúka

Milí Rusovčania,

možno vám to príde, vzhľadom na kalendárny mesiac zvláštne, no práve preto, že je október, by sme vás chceli obdarovať semienkami kvetov na kvitnúcu lúku. Jeseň je ideálnym obdobím na vysádzanie semien lúčnych rastlín, ktoré tak začnú kvitnúť na jar a bez výraznejšej starostlivosti vám krásne porastú až do budúcej jesene.

Keď v Rusovciach vysadíme kvitnúce lúky, tak si nielen skrášlime naše okolie, ale predovšetkým ho i skvalitníme. Kvetinové lúky totiž vyprodukujú viac kyslíka a zachytia prach i hluk. Nekosené plochy v lete poskytujú tieň, peľ a nektár pre vymierajúci hmyz ako sú čmeliaky či včely. No a v neposlednom rade rozkvitnutá lúka šetrí náš čas i peniaze, pretože nepotrebuje zavlažovanie, nemusíte ju pravidelne kosiť, ani hnojiť. Navyše obsahuje liečivé a jedlé rastliny, ktoré zužitkujete aj v domácnosti. Inými slovami, samé plusy. Preto poďme spolu do toho.

Plastové vrecko, v ktorom semienka nájdete, je uzatvárateľné, preto ho môžete v domácnosti využívať opakovane.

Ako na výsev kvetinovej lúky ?

Kvetinová lúka sa najlepšie uplatní vo vidieckom alebo chalupárskom prostredí, ale za určitých podmienok môže vyzerať príťažlivo aj v modernom meste. Dokáže nadchnúť deti, domáce zvieratá či milovníkov rastlín. Ideálne je, ak sa v záhradách kombinujú plôšky s trávnikom a málo frekventované miesta sa vyhradia pre kvetinovú lúku.

V suchších oblastiach je na výsev ideálna jeseň.

Ako na výsev kvetinovej lúky?

Kvetinové lúky zakladajte na slnečných až mierne polotienistých miestach.
Budete potrebovať?

Osivo na založenie kvetinovej lúky :

  • piesok
  • hrable
  • valec – dosku
  1. Najskôr odstráňte z miesta, kde budete zakladať kvetinovú lúku, všetku burinu aj s koreňmi.
  2. Odburinenú plochu plytšie skyprite, odstráňte kamene a povrch nakoniec dôkladne urovnajte.
  3. Použite priložené osivo kvetinovej lúky na daný pozemok a zabezpečte si správne množstvo, ktoré budete potrebovať na zvolenú plochu. Jedno balenie vám postačí na cca 1m2.
  4. Osivo býva rôzne veľké, preto odporúčame zmiešať ho v miske spolu s pieskom. Následne môžete túto zmes rovnomerne vysiať.
  5. Vysiate osivo opatrne a dôkladne zapracujte pomocou hrabieľ do pôdy – nie však veľmi hlboko a podľa možností rovnomerne.
  6. Vysiatu plochu potom už len čo najkvalitnejšie utužte napríklad drevenou doskou. Plochu nezavlažujte, počkajte na zrážky.

 

Ak je suchšia a teplejšia jeseň, treba sa postarať o to, aby vysiata plocha nepresychala.
Semená lúčnych rastlín klíčia postupne. Aj pri jesennom výseve vyklíčia niektoré až na jar, pričom využijú zimnú vlahu. Semená sa v pôde „nekazia“, ale čakajú na vhodný impulz z prostredia, aby vyklíčili.Ako prvé sa na ploche často objavujú rastliny jednoročných burín. Aj v prirodzenom prostredí sú buriny predchodcom kvetinových lúk. Sú užitočnými pomocníkmi. Tým, že pôdu zatieňujú, udržiavajú potrebnú vlhkosť a chránia klíčiace semená pred slnkom. Keď dosiahnu výšku 20 cm, pokoste ich.Budeme radi , ak si  kvetinovú lúku založíte s využitím tejto osivovej zmesi a postupným zberom semien budete každoročne rozširovať.

Prejsť na začiatok