Vianočná tuja

Pár dní pred Vianocami nastala na námestí výmena ihličnatého stromu. Viacerí Rusovčania sa nás pýtali, prečo k tejto výmene došlo.

Podľa dendrologického posudku mal doterajší strom málo miesta pre svoje korene, preto neprosperoval. Tak vedenie našej MČ objednalo nový strom, za ktorý spolu s výsadbou a starostlivosťou zaplatilo 7 700 euro. Pre niekoho je to málo, pre niekoho veľa. My máme na pamäti práve ten pôvodný, ktorý bol teraz odstránený a ktorý sme pred pár rokmi pre mestskú časť zabezpečili za 800 eur.

Možno keby výmenu stromu začal niekto riešiť predčasne a nie na poslednú chvíľu, tak by jeho výmena stála menej. No za týchto okolností na strom hlavné mesto prispelo sumou 6 000 eur, čo ako argument starostky neobstojí. Keďže sme platitelia daní a aj mestské peniaze sú predsa naše. A daň z nehnuteľností bola zvýšená o sto percent. Čo nás ale na celej veci naozaj mrzí, je necitlivé odstránenie pôvodného stromu, ktorý bol rozpílený, a teda zničený. Pritom existovala možnosť, že ak by sa strom presadil a jeho korene by mali viac miesta, tak z neho časom mohol byť zdravý strom. Škoda, že MČ nedala možnosť si strom po vykopaní adoptovať, možno by sa ozvali viacerí záujemcovia. Aj my by sme mali záujem ujať sa ho, zobrať ho a presadiť na iné miesto, kde by sa mu darilo. Vedenie našej MČ k výmene pristúpilo bez diskusie a snahy chrániť zeleň.

Prejsť na začiatok